Все, що потрібно знати про транспортні піддони. Які вибрати? Як їх підготувати?

Все, що потрібно знати про транспортні піддони

Усвідомлений вибір піддону, рівномірна укладання товарів і відповідне штабелювання, а також належний захист — це ключові моменти, пов’язані з підготовкою транспортних піддонів. Як це зробити найкраще?

Піддони — це незамінний атрибут сучасної логістики для складування та транспортування. Здавалося б, що така проста дія як палетування не повинно доставляти проблем. Практика показує, що буває зовсім інакше. Досвід і численні приклади, про які ми дізнаємося, наприклад, з роботи інспекції свідчать про те, що з підготовкою транспортних піддонів бувають чималі проблеми. Чому це настільки важливо? Тому що неправильно підготовлений піддон може створювати реальну небезпеку для обслуговуючого персоналу як на складі, так і під час транспортування.

1. Дерев'яні піддони? - не найкращий варіант

Щоб піддон правильно виконував свою роль, потрібно його правильно підібрати. Фахівці підкреслюють, що недостатньо врахувати його розмір (найпопулярніші розміри: 800 x 1200 мм, 1200 x 1000 мм і 800 x 600 мм). Необхідно оцінити потрібну кількість піддонів для конкретного застосування (щоб мінімізувати пусте місце в контейнерах і оптимізувати транспорт), але також визначити максимальну вагу, який витримає цей піддон (потрібно враховувати як статичну, так і динамічне навантаження).

Сьогодні користувачі вже не «засуджені» до дерев’яних піддонів. У багатьох випадках (наприклад, коли піддон схильний до дії вологості) рекомендується використання пластикових піддонів. Вони не вбирають вологість і їх важко пошкодити, завдяки чому особливо добре підходять для складування та транспортування важких вантажів. Доступні версії з гладкою верхньою поверхнею і захисним ободом, що знаходяться по периметру піддону (обід встановлюється так, щоб для використання була доступна вся поверхня). Піддони можна обладнати гумовими підкладками (запобігають зісковзування з транспортного засобу).

Однак перед прийняттям рішення про використання пластикових піддонів, потрібно проаналізувати для чого і в яких умовах вони будуть використовуватися. Можна знайти такі, які призначені для харчової промисловості та фармацевтики. Піддони для продуктів виробляються з матеріалу, призначеного для безпосереднього контакту з харчовими продуктами. Їх легко утримувати в чистоті і видаляти з них мікроби і бактерії, без проблем мити і дезінфікувати, усуваючи тим самим ризик появи цвілі.

Альтернативою для піддонів з цільного дерева є піддони, що виготовляються зі шматків паперу або пінопласту. Використовують піддони з тирси кажуть, що для їх складування потрібно на дві треті менше місця, ніж в разі типових дерев’яних або пластикових піддонів. Їх бажано вибирати тоді, коли вантаж буде перевозитися також авіатранспортом (шістдесят штук в так званому транспортному положенні займає всього 2 метри). Більшість клієнтів на піддони цього типу з косметичного і автомобільного секторів.

Картонные поддоны также помогают снизить затраты на логистику и транспортировку, поскольку они легче своих деревянных аналогов. При загрузке стандартного прицепа с 33 загрузочными местами, использование картонных поддонов позволяет снизить вес груза более чем на 0,7 тонны. Относительно небольшой вес также позволяет устранить необходимость в погрузчиках для работы с пустыми упаковками.

2. Рівномірно розмістити вантаж, правильно його штабеліруя

Відповідний розподіл вантажу впливає на стабільність транспортного піддону. Досить частою помилкою є розміщення легших упаковок під важкими або легких на одній стороні піддона, а важких на інший. Ключове питання полягає в правильному розподілі товарів в нижній частині піддона. У цьому може допомогти так звана коробка для піддонів. Завдяки її точної добірці під розмір піддону, можна точно розташувати упаковки, використовуючи весь розмір піддону (однакову відстань з кожного боку).

Найважчі і дрібні упаковки слід розміщувати внизу піддону. Потім над ними слід розміщувати легші упаковки (в шарах може бути вільний простір, тоді потрібно правильно спланувати розташування самих упаковок). Розміри шару контейнерів може бути більше розміру піддонів.

Фахівці  підкреслюють, що стандартизація піддонів і контейнерів оптимізує спосіб створення завантажувальних одиниць, тому що ящикові контейнери можна штабелювати, використовуючи максимальне доступний простір. Розподіл вантажу значно полегшує наступне штабелирование піддонів (верхня частина піддона повинна бути плоскою — це також значно полегшить їх використання). Чим ефективніше розміщуються піддони, тим менше залишається вільного місця. Для досягнення відповідного ефекту іноді варто використовувати накладки на піддони, що захищають верхню частину упаковок.

3. Без захисту нікуди

Навіть оптимальний розподіл товару на піддоні не означає, що під час транспортування він буде повністю стабільний. Потрібно використовувати захист піддону. Варто почати від розміщення на ній куточків, а потім елементів для захисту кутів від ударів і пошкоджень. Потім піддон потрібно захистити плівкою. Це можна зробити вручну або за допомогою пакувального обладнання. Палетообмотувачі можуть стати в нагоді особливо при роботі з нестабільним вантажем або вантажем з нестандартними габаритами. Для упаковки збірних вантажів на піддонах повсюдно використовується тягнеться поліетиленова плівка (стретч-плівка). Доступні стаціонарні вертикальні паллетобмотчікі і пакувальники «з обертається рукою» в різних конфігураціях і версіях обладнання, а також самохідні паллетообмотчики, що переміщаються навколо піддону.

Багато з доступних на ринку палетообмотувачі можна легко переміщати з одного робочого місця на інше. Додатковою перевагою є невеликий простір, яке дане обладнання займає під час роботи. Воно може використовуватися там, де немає місця на установку стаціонарних пристроїв. На відміну від стаціонарних палетообмотувачі, в самохідних версіях піддон залишається на підлозі, а обмотувальник їздить навколо нього, обмотуючи товар плівкою. Серед переваг цього рішення: відсутність обмеження по максимальному вазі піддону, а також довжині і ширині товару, зниження ризику падіння легких продуктів з піддону, можливість упаковки продуктів в різних місцях цеху, економія місця (можливість зберігання обмотувача на стелажі, коли він не використовується).